GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 4061071
nr 406 1071
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Fat, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1940-tal, fajans, form av blad, randdekor i grönbrunt och svart mot vit botten, längd: 31, 5 cm, signerad: '(studiohanden) SWEDEN N/6 2T' i blått = Stig Lindberg, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 173
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.500 kr
måndag 13 mars 2006
Stig Lindberg
Läs mer om Stig Lindberg